جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

همه چیز درباره فروش ملک تجاری خوزستان

املاک تجاری به اموالی اطلاق می‌شود که برای فعالیت‌های تجاری طراحی شده یا استفاده می‌شود. برخلاف املاک مسکونی که برای سکونت افراد خانواده استفاده می‌شود، املاک تجاری برای اهداف تجاری مانند دفاتر، فروشگاه‌های خرده فروشی، رستوران‌ها، هتل‌ها، انبارها، تاسیسات صنعتی و سایر مشاغل در نظر گرفته شده و شرایط فروش آن‌ها متفاوت از سایر املاک است. اگر قصد فروش ملک تجاری خوزستان را دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی مهم‌ترین نکات فروش ملک تجاری بپردازیم.

انواع ملک تجاری خوزستان

سرمایه گذاری در املاک تجاری می‌تواند فرصت‌های زیادی برای کسب سود از طریق دریافت اجاره یا خرید و فروش ملک ایجاد کند. املاک تجاری می‌توانند از نظر اندازه، مکان و کاربری که دارند، متفاوت باشند. برخی از رایج‌ترین انواع ملک تجاری عبارتند از:

 • دفاتر: فضاهایی که برای انجام فعالیت‌های اداری و کاری در نظر گرفته می‌شوند.
 • فروشگاه‌های خرده فروشی: فضاهایی برای فروش کالا و خدمات به عموم مانند سوپرمارکت در این دسته قرار می‌گیرند.
 • رستورا‌ن‌ها و کافه‌ها: مکان‌هایی نظر رستوران یا کافه که برای پذیرایی از مهمانان افتتاح می‌شوند، بخشی از املاک تجاری هستند.
 • هتل‌ها: تأسیسات مورد استفاده برای اسکان و ارائه خدمات به میهمانان نیز در این دسته طبقه بندی می‌شوند.
 • مراکز صنعتی: فضاهایی که برای ساخت، ذخیره یا توزیع محصولات استفاده می‌شود.
 • ساختمان‌های مختلط: املاکی که کاربری‌های مختلفی دارند، مانند ترکیبی از دفاتر و فروشگاه‌های خرده فروشی در یک ساختمان.

پیش از هر کاری باید مشخص کنید که ملک شما مناسب چه نوع کاربری است. با مشخص شدن هدف ملک، فرآیند فروش راحت‌تر پیش می‌رود زیرا با توجه به کاربری می‌توانید نوسازی و تغییرات لازم را بر روی ملک اعمال کنید.

نکات مهم در فروش ملک تجاری خوزستان

برای اینکه فروش ملک تجاری در کمترین زمان و با قیمت مناسب انجام شود، به نکات زیر توجه کنید.

 • موقعیت مکانی و دسترسی ملک تجاری تاثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد.

موقعیت مکانی یک ملک تجاری عامل مهمی است که در سرعت به فروش رفتن آن اثر می‌گذارد. دسترسی و نزدیکی به مناطق تجاری یا مناطق پر تردد نقش پررنگی بر تقاضا و ارزش ملک ایفا می‌کند. املاک تجاری معمولاً در مناطق شهری یا حومه شهری با دسترسی آسان قرار دارند، زیرا در غیر این صورت امکان به فروش رفتن آن کاهش می‌یابد.

 • تاریخ قرارداد اجاره باید مطابق با تاریخ فروش ملک تجاری باشد.

بسیاری از املاک تجاری به شرکت‌ها یا کارآفرینانی اجاره داده می‌شوند که به دنبال استفاده از فضا برای پیش بردن فعالیت‌های تجاری خود هستند. اجاره‌ املاک تجاری معمولاً طولانی‌تر از اجاره‌های مسکونی بوده و ممکن است شامل مقررات خاصی در مورد استفاده از فضا، پرداخت‌ اجاره و … باشد.

چنانچه قصد فروش ملک تجاری خود را دارید، باید قرارداد فروش شما با شرایط و تاریخ اتمام قرارداد اجاره مطابقت داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است از لحاظ قانونی مشکلاتی ایجاد شود.

 • ارزش ملک تجاری را مشخص کنید.

ارزش یک ملک تجاری با استفاده از روش‌های قیمت‌گذاری خاص بخش تجاری تعیین می‌شود. تعیین قیمت ملک بر پایه معیارهایی نظیر مساحت ملک، مکان قرار گیری آن، پتانسیل رشد منطقه، هزینه‌های نوسازی و سایر عوامل مرتبط انجام می‌شود و بهتر است برای این امر از یک کارشناس با تجربه کمک بگیرید. ایشان با توجه به موقعیت ملک و امکانات آن بهترین قیمت ممکن را پیشنهاد خواهند داد.

 • اطمینان حاصل کنید که قبل از فروش ملک، مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اید.

املاک تجاری تابع مقررات و الزامات قانونی خاص هستند. این مقررات ممکن است شامل مقررات منطقه بندی، الزامات ساختمان و ایمنی، مجوزهای تجاری و سایر مقررات تعیین شده توسط مقامات محلی باشد. پیش از فروش ملک حتما استعلام گرفته و وضعیت قانونی و مجوز ملک را بررسی کنید تا در زمان فروش مشکلی ایجاد نشود.

 • در صورت اجاره بودن ملک، کپی از قرارداد در اختیار خریدار قرار دهید.

اگر ملک تجاری خوزستان که قصد فروش ان را دارید، در حال حاضر تحت اجاره شخص یا اشخاص دیگری است باید کپی اجاره نامه را در اختیار خریدار قرار دهید. همچنین باید توجه داشته باشید که مستاجر با توجه به قرارداد خود، نسبت به محل دارای حق تقدم و استرداد بوده و باید شرایط مقرر در قانون رعایت شود. ممکن است خریدار جدید با اجاره ملک موافقت کرده و شخصی که در حال حاضر مستاجر شماست، در ملک باقی بماند.

 • مطمئن شوید که برای ادامه فعالیت تجاری ملک مشکلی وجود ندارد.

ضروری است که بدانید آیا فعالیت ممنوعه یا محدودیتی برای ملک شما وجود دارد یا خیر. این محدودیت‌ها ممکن است بر ادامه فعالیت تجاری ملک اثر بگذارد و باعث فسخ قرارداد شوند. پیش از فروش استعلام رسمی بگیرید تا از کاربری ملک مطمئن شوید.

 • مالیات‌ بر ملک را پرداخت کنید.

موضوع دیگری که نباید در خرید ملک تجاری فراموش کنید، پرداخت مالیات‌هایی است که بر ملک تأثیر می‌گذارد؛ مانند مالیات بر املاک. باید یک کپی از سند مالیاتی در هنگام بستن قرارداد همراه شما باشد تا ثابت شود ملک بدهی مالیاتی ندارد.

 • پیش از فروش ملک تجاری خوزستان آن را نوسازی کنید.

برای اینکه ملک شما با بالاترین قیمت ممکن به فروش برسد، علاوه بر مساحت و کاربری آن باید به فضای داخلی هم توجه شود. اگر دیوارها کثیف باشند یا داخل ملک ظاهر خوبی نداشته باشد، ارزش کمتری خواهد داشت. علاوه بر آن زمانی که خریدار برای اولین بار ملک را می‌بیند، اشتیاق زیادی برای خرید آن نخواهد داشت. تعمیرات کوچک، رنگ آمیزی دیوارها، اضافه کردن مبلمان جدید و … می‌تواند جذابیت‌های ملک را دو چندان سازد.

تعیین قیمت برای فروش ملک تجاری خوزستان

ساده‌ترین روش برای تخمین قیمت تقریبی فروش یک ملک، مقایسه آن با سایر املاک با موقعیت مشابه است. در واقع این روش بیشتر برای این کاربرد دارد که بدانید ملک شما تقریبا به چه قیمتی به فروش می‌رود. برای تعیین دقیق قیمت، باید به یک مشاور املاک و متخصص مراجعه کنید. متخصص املاک و مستغلات در کمترین زمان ممکن شرایط ملک را بررسی کرده و قیمتی به شما ارائه می‌دهن که متناسب با وضعیت ملک باشد.

علاوه بر بحث تعیین قیمت، برای فروش ملک تجاری خوزستان هم می‌توانید به مشاور املاک اعتماد کنید. اگر برای فروش اماکن تجاری به کمک نیاز دارید، بهترین گزینه مراجعه به مشاور املاک متخصص در این نوع ملک است. البته برای مشاوره باید هزینه‌ای پرداخت کنید که در پایان اتمام قرارداد، به صورت درصدی از شما دریافت می‌شود.

مراحل فروش ملک تجاری خوزستان
مراحل فروش ملک تجاری خوزستان

مراحل فروش ملک تجاری خوزستان

به طور کلی برای فروش ملک تجاری باید سه مرحله را پشت سر بگذارید:

 1. تنظیم مبایعه نامه بین فروشنده و خریدار

در زمان تنظیم مبایعه نامه باید تاریخی را برای مراجعه به دفتر اسناد رسمی مشخص کنید تا معامله شکل رسمی پیدا کند. در این مبایعه نامه تمام مشخصات ملک به طور دقیق نوشته می‌شود از جمله لوازم و تجهیزاتی که در داخل ملک تجاری وجود دارد. علاوه بر آن باید به طور دقیق مشخص شود که شیوه پرداخت هزینه ملک به چه شکل خواهد بود. آیا کل پول به مالک پرداخت می‌شود تا تاریخ خاصی برای واریز قسط‌های بعدی وجود دارد. در صورت ارائه چک، باید مشخصات آن در مبایعه نامه ذکر شود.

موضوع دیگری که حتما در این مبایعه نامه باید نوشته شود، شرایط فسخ قرارداد است. به هر دلیلی ممکن است خریدار یا فروشنده مجبور به فسخ قرارداد شوند، اگر شرایط در داخل قولنامه نوشته شده باشد، همه چیز در چارچوب قانونی پیش می‌رود.

در فرآیند نقل و انتقال ملک یک کد رهگیری به مبایعه نامه اختصاص می‌یابد که باید به صورت دقیق درج شود. در صورت وجود بیش از یک مالک برای ملک تجاری، باید همه افراد در زمان امضای قولنامه حضور داشته باشند. انشعاب مجزای آب، برق و گاز ملک تجاری باید داخل این قرارداد نوشته شود.

 1. پرداخت عوارض شهرداری، پرداخت مالیات

قبل از مراجعه به دفتر اسناد رسمی لازم است عوارض شهرداری به طور کامل پرداخت شده و استعلام مالیات ملک گرفته شود. در صورت وجود بدهی، باید آن را پرداخت کرده و پس از آن قرارداد رسمی انتقال را امضا کنید.

 1. مراجعه به دفتر اسناد رسمی

هر دو طرف مبایعه نامه موظفند در تاریخ مشخص شده به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند. توجه داشته باشید که در دفتر اسناد رسمی مدارک مختلفی از شما خواسته می‌شود که پیش از مراجعه باید آن‌ها را آماده کنید. از جمله این مدارک می‌توان به سند پایان کار ملک، استعلام وضعیت مالکیت، سند پرداخت مالیات، سند پرداخت عوارض شهرداری، ارائه مدارک شناسایی مالک اشاره کرد. در صورتی که ملک وراثتی است، باید مدارک شناسایی اعضای خانواده و گواهی انحصار وراثت هم ارائه شود.

مشاوره فروش ملک تجاری خوزستان کی بلده

ملک تجاری در املاک و مستغلات به ملکی اطلاق می‌شود که برای مقاصد تجاری استفاده می‌شود. ملک تجاری می‌تواند از نظر اندازه و کاربری (از دفاتر و فروشگاه‌های خرده فروشی گرفته تا هتل ها و تاسیسات صنعتی) متفاوت باشد. سرمایه‌گذاری در املاک تجاری می‌تواند سود زیادی به همراه داشته باشد، البته اگر نوسانات بازار را به درستی شناسایی کنید. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای فروش ملک تجاری خوزستان دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کی بلده تماس بگیرید. کی بلده با چندین سال تجربه در بخش املاک و معاملات خرید و فروش، فرآیند فروش ملک شما را آسان‌تر کرده و خیال شما را بابت بندهای قانونی راحت می‌کند.

اگر نیازمند به دریافت مشاوره مالیاتی، مشاوره حقوقی، مشاوره سرمایه گذاری هستید یا نیاز به دریافت مشاوره و یا اجرای خدمات کسب و کار هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کی بلده تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. از مرحله مشاوره تا اجراکی بلده” همراه شما می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات