جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اجاره ملک مسکونی در خوزستان

خارج شدن از خانه والدین یا تغییر محل زندگی، چالش‌های زیادی را برای همه افراد به خصوص جوانان ایجاد می‌کند. امضای قرارداد اجاره و تحویل آپارتمان آخرین مرحله از راه طولانی است که باید طی کنید. اگر می‌خواهید خانه یا آپارتمان اجاره کنید، باید چند نکته را در نظر بگیرید. علاوه بر جستجوی گزینه‌های اجاره مسکونی خوزستان باید از آن‌ها بازدید کرده و با مالک به توافق برسید. در این مقاله از کی بلده به شما خواهیم گفت که برای اجاره مسکونی خوزستان باید به چه نکاتی توجه کنید.

بررسی شرایط آپارتمان پیش از امضای قرارداد اجاره مسکونی خوزستان

پیش از هر چیزی باید مشخص کنید به چه آپارتمانی نیاز دارید. پس از آن باید به سراغ بررسی گزینه‌های مختلف رفته و بهترین موارد را از سایر آپارتمان‌ها جدا کنید. پیدا کردن خانه مناسب می‌تواند پیچیده باشد. ابتدا باید دریابید که آپارتمان برای قرار گرفتن در فهرست نهایی باید چه امکاناتی داشته باشد؟ در کنار آن باید بودجه خود برای رهن و اجاره را نیز در نظر بگیرید. میزان هزینه‌ای که می‌توانید صرف اجاره ماهانه یا رهن کنید، چقدر است؟ با پاسخ این سوال مشخص می‌شود چه گزینه‌هایی دارید. علاوه بر آن با تکیه بر این مقدار می‌توانید مناطق مختلف را بررسی کرده و گزینه‌های گران قیمت را حذف کنید.

توجه به موقعیت مکانی ملک و زیر ساخت‌های موجود آن هم برای بسیاری از افراد اهمیت دارد. آیا مجتمع‌های خرید نزدیک آپارتمان است؟ آیا باید در نزدیکی خانه پارک وجود داشته باشد؟ ترجیح می‌دهید فاصله ملک مسکونی با وسایل نقلیه عمومی و پارکینگ چقدر باشد؟ پاسخ این سوالات می‌توانند نقش مهمی در تصمیم شما داشته باشند. برای پیش بردن بهتر جستجوی خود از معیارهای زیر استفاده کنید:

 • ملک در کجا واقع شده است؟
 • متراژ آپارتمان چقدر است؟
 • آپارتمان در کدام طبقه است؟
 • اجاره ماهانه و رهن اولیه چقدر است؟
 • چه هزینه‌های اضافی باید پرداخت کنید؟
 • چه امکاناتی در آپارتمان وجود دارد؟ (حمام با وان یا دوش، بالکن یا تراس، نوع سیستم گرمایشی، گرمایش از کف، آسانسور و …)

پس از اینکه با کمک این سوالات توانستید گزینه‌های انتخابی خود را محدودتر کنید، باید به سراغ بازدید از آپارتمان‌ها بروید.

نکات مهم در بازدید گزینه‌های مختلف اجاره مسکونی خوزستان

پیش از امضای قرارداد اجاره، از خود آپارتمان و محیط اطراف آن با دقت بازدید کنید. مشاهده ملک فرصتی برای بررسی دقیق‌تر محیط اطراف و خود آپارتمان به شما می‌دهد تا مطمئن شوید ملک نزدیک مجتمع خرید، وسایل حمل و نقل عمومی یا پارک است. علاوه بر آن می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد محیط داخلی ملک کسب کنید. آیا تاسیسات برق و لوله کشی به درستی کار می‌کنند؟ عملکرد درها، پنجره‌ها و رادیاتورها چگونه است؟ حتما باید این نکات را بررسی کنید و مشکلات را در نظر بگیرید.

علاوه بر آن باید به مسائل کوچک‌تر هم توجه کنید. به طور مثال اگر گل و گیاه زیادی دارید، باید آپارتمانی اجاره کنید که آفتاب‌‌گیر باشد. اگر در تابستان به دلیل ترافیک جلوی پنجره یا نزدیکی رستوران شلوغ نمی‌توانید پنجره را باز کنید، آرامش شما بهم خواهد خورد. البته تنها با یک بار بازدید نمی‌توان متوجه شد که آیا همسایگان پر سرو صدا هستند یا خیر اما تصوری از محیط اجتماعی آن منطقه به دست خواهید آورد که می‌تواند برای تصمیم گیری در مورد اجاره یا عدم اجاره آپارتمان مفید باشد.

قرارداد اجاره مسکونی خوزستان

قرارداد اجاره مسکونی خوزستان

هنگامی که تصمیم به اجاره یک آپارتمان خاص گرفتید، باید قرارداد امضا شده و ملک اجاره‌ای تحویل داده شود. قبل از امضای قرارداد، باید دقیقاً مشخص کنید که قرارداد شامل چه مواردی است. تمام هزینه‌های مورد بحث مانند اجاره یا پرداخت قبوض باید دقیقاً تعریف شوند. اگر هنگام تصمیم گیری به این موارد توجه نکنید، مشکلات مالی جدی ایجاد خواهد کرد زیرا در این صورت ممکن است مجبور به پرداخت اجاره و هزینه ماهانه‌ای شوید که بیشتر از بودجه و حقوق شماست.

هنگام امضای انواع قراردادهای اجاره و رهن، بهتر است همیشه نکات زیر را بررسی کنید:

 • اطلاعات دقیق ملک، مالک و مستاجر

در قرارداد اجاره ملک باید به صورت دقیق اطلاعات شخصی مالک و مستاجر ذکر شده باشد. علاوه بر اشخاص، باید محل قرار گیری دقیق واحد مسکونی و جزئیات مرتبط با آن در قرارداد آورده شود تا مشخص باشد معامله برای کدام ملک صورت گرفته است.

 • آیا اطلاعات متراژ آپارتمان صحیح است؟

پیش از مراجعه حضوری برای بازدید از آپارتمان، متراژ آن را در آگهی دیده‌اید. برای کسب اطمینان بیشتر بهتر است در محیط بررسی کنید که آیا آپارتمان مطابق با نیاز شما است یا اندازه کوچک‌تری دارد.

 • آیا مبلغ اجاره و رهن به صورت دقیق ذکر شده است؟

در قرارداد باید ذکر شود که اجاره ماهیانه در چه روزهایی از ماه پرداخت می‌شود و چه مقداری است. برخی از مالکین ترجیح می‌دهند اجاره ملک خود را هر سه ماه یکبار دریافت کنند و برخی نظرشان بر روی اجاره ماهانه است. هنگام امضای قرارداد حتما باید در این مورد به توافق رسیده و آن را داخل قرارداد ذکر کنید.

 • آیا حداقل مدت اجاره در محدوده معقول (معمولا تا 2 سال) است؟

زمان شروع و پایان قرارداد کی است؟ معمولا قراردهای اجاره مسکونی خوزستان یک یا دو ساله بسته می‌شوند. بسته به توافق مستاجر با مالک، این مدت زمان می‌تواند از چندین ماه تا چندین سال متغیر باشد. نتیجه توافقات حتما باید در قرارداد ملک نوشته شود. مستاجر پس از پایان تاریخ قرارداد، می‌تواند آن را تمدید کند و در صورت نرسیدن توافق با مالک، مجبور به تخلیه خانه خواهد بود.

 • مدت زمان اطلاع رسانی برای تخلیه ملک چند ماه است؟

مستاجر تا زمان اتمام قرارداد خود می‌تواند از لحاظ قانونی در ملک زندگی کند. اگر مالک تقاضای تخلیه ملک را دارد، باید از دو ماه قبل از اتمام قرارداد به مستاجر خبر دهد تا زمان کافی برای جستجوی آپارتمان جدید را داشته باشد.

 • چه مقرراتی برای استفاده از اتاق‌ها و محوطه‌های مشترک مانند زیرزمین و حیاط وجود دارد؟

برخی از آپارتمان‌های مسکونی دارای پارکینگ، زیرزمین، حیاط و انباری هستند. اگر این امکانات بین همه واحدها مشترک است، در قرارداد باید مشخص شود مستاجر اجازه استفاده از کدام موارد را داشته و باید چه شرایطی را رعایت کند.

 • در مورد نگهداری حیوان خانگی چه شرایطی وجود دارد؟

پیش از اینکه یک حیوان خانگی به منزل خود بیاورید، باید مالک را در جریان قرار دهید. در حقیقت بهتر است در زمان امضای قرارداد این موضوع را مستقیما به عنوان یکی از بندها ثبت کنید تا در آینده مشکلی ایجاد نشود.

 • چه کسی هزینه‌ تعمیرات احتمالی را پرداخت می‌کند؟

چنانچه در مدت زمان اقامت شما در آن ملک مسکونی، تعمیراتی نیاز باشد چه کسی باید هزینه آن را پرداخت کند؟ گاهی اوقات مالک شخصا هزینه را پرداخت کرده و در برخی شرایط هزینه بر عهده مستاجر است. در حالت دوم هزینه تعمیرات از اجاره ماهیانه مستاجر کسر می‌شود، البته در شرایطی که تعمیر در اثر اقدامات و آسیب‌های مستاجر اتفاق نیفتاده باشد.

 • در چه حالتی طرفین می‌توانند قرارداد را فسخ کنند؟

در قرارداد اجاره مسکونی خوزستان حتما باید شرایط فسخ قرارداد را بنویسید. این شرایط به طرفین اجازه می‌دهد در صورت قرار گرفتن در شرایط خاص، بتوانند قرارداد ملک را فسخ کرده و به دنبال آپارتمان جدیدی باشند.

تحویل آپارتمان

پس از امضای قرارداد اجاره، آپارتمان متعلق به شماست. بهتر است همان ابتدا به تمام اتاق‌ها سر زده و شرایط تحویل ملک را در نظر بگیرید. اگر آپارتمان بازسازی نشده باشد یا حس کنید که نیاز به نوسازی دارد، باید در قرارداد ذکر کنید. زمانی که مدت زمان اجاره به پایان می‌رسد و مالک خانه را از شما تحویل می‌گیرد، در صورت وجود هر آسیبی از شما خسارت خواهد گرفت.

زمان ایده آل برای بازدید ملک

اگر صاحبخانه برای یک قرار ملاقات با شما تماس گرفت، باید در اسرع وقت به تماس ایشان پاسخ دهید. هنگام برنامه ریزی قرار ملاقات باید به این نکته توجه کنید:

 • در صورت امکان، یک قرار انفرادی ترتیب دهید: بازدیدهای چند نفره در شهرهای بزرگ رایج است. در صورت امکان، باید سعی کنید یک قرار ملاقات خصوصی بگیرید. این کار به شما این فرصت را می‌دهد تا صاحبخانه را متقاعد کنید و تمام سوالات خود را در مورد آپارتمان بپرسید.
 • به زمان توجه کنید: بهتر است آپارتمان را در طول هفته و کمی بعد از پایان ساعات کار به شما نشان دهند. این ساعات زمانی است که حجم ترافیک آن خیابان در بالاترین حد خود بوده و بسیاری از همسایگان در خانه هستند. با مشاهده وضعیت ملک تصوری واقع بینانه از میزان صدای بلند در آپارتمان پیدا خواهید کرد. همچنین توجه داشته باشید که منابع دیگر سر و صدا (مسیر قطار، مشاغل، مسیرهای پرواز) در منطقه مجاور وجود دارد یا خیر.
 • به نور روز توجه کنید: تنها زمانی که هوا به اندازه کافی روشن باشد، دید کامل و خوبی از آپارتمان و محیط اطراف خواهید داشت. ممکن است در تاریکی مشکلات موجود در آپارتمان را نبینید.

پس از مشاهده، کمی زمان بگذارید تا چک لیست خود را مرور کنید. به این فکر کنید که آیا آپارتمان واقعاً نیازهای شما را برآورده می‌کند یا خیر. اگر مطمئن هستید که واقعاً به آپارتمان علاقه مند هستید، باید به صاحبخانه یا نماینده املاک اطلاع دهید.

اگر برای اجاره ملک مسکونی در خوزستان نیاز به مشاوره داشته یا در مورد بندهای قانونی قرارداد، سوالی برایتان ایجاد شده است، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کی بلده در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه شود.

اگر نیازمند به دریافت مشاوره مالیاتی، مشاوره حقوقی، مشاوره سرمایه گذاری هستید یا نیاز به دریافت مشاوره و یا اجرای خدمات کسب و کار هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کی بلده تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. از مرحله مشاوره تا اجراکی بلده” همراه شما می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات