جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چرا باید به فکر مشاوره مالیاتی ملکی باشیم؟

مالیات ملکی یکی از انواع مالیات‌های مستقیم بوده که به دلایل مختلفی نظیر نقل و انتقال ملک یا ساخت و ساز ایجاد می‌شود. هر ساله افرادی که دارای املاک هستند، موظفند مالیات املاک را به دولت پرداخت کنند. مالیات بخشی از درآمد دولت است که از آن برای بهبود خدمات عمومی استفاده می‌کند. برای اینکه بدانید چه املاک شامل این مالیات شده و باید چطور هزینه مالیاتی خود را کاهش دهید، نیاز به مشاوره مالیاتی ملکی خواهید داشت.

مشاور مالیاتی بر تمام قوانین مالیات ملک، محاسبه مالیات، شرایط معاف از مالیات بودن و پرداخت آن آشنایی داشته و می‌تواند به شما کمک کند به وضعیت مالیات املاک خود رسیدگی کنید.

چند نوع مالیات بر ملک داریم؟

در حالت کلی مالیات به دو دسته مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم بندی می‌شود. مالیات مستقیم به مالیات‌هایی گفته می‌شود که مستقیما از دارایی‌های فرد اخذ شده و مالیات غیر مستقیم، مالیاتی است که بر روی قیمت کالاها یا خدمات اضافه می‌شود. یکی از انواع مالیات مستقیم، مالیات بر ملک است که خود در 5 دسته کلی جای می‌گیرد.

 • مالیات خانه خالی

برخی سرمایه‌داران خانه‌هایی را خریداری کرده و نگهداری می‌کنند. دولت برای جلوگیری از احتکار این افراد، مالیاتی برای خانه خالی در نظر گرفته که بسته به شهر، محاسبه مالیات آن متفاوت خواهد بود. اگر در شهری زندگی می‌کنید که بیش از صد هزار نفر جمعیت داشته باشد، مشمول این مالیات می‌شوید. البته در سال اول نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت اما در سال دوم باید مبلغی معادل نصف مالیات اجاره پرداخت کنید. پس از آن هر ساله مالیات به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت.

 • مالیات ساخت و ساز املاک و مستغلات

فرقی نمی‌کند عملیات ساخت و ساز ملک توسط یک پیمانکار انجام شود یا صاحب ملک برای آن اقدام کند، در هر صورت این روند مشمول مالیات می‌شود. مبلغ این مالیات با توجه به سود بدست آمده از فروش اولین واحد به دست می‌آید. 15 الی 25 درصد از سود نهایی یک واحد، باید به عنوان مالیات پرداخت شود. البته این قانون مربوط به ساختمان‌هایی است که پروانه ساخت آن‌ها بعد از سال 1395 صادر شده است.

 • مالیات نقل و انتقال املاک و مستغلات

یکی دیگر از انواع مالیات ملکی که می‌توانید برای محاسبه آن از مشاوره مالیاتی ملکی کمک بگیرید، مالیات نقل و انتقال املاک و مستغلات است. این نوع مالیات خود به دو دسته مالیات نقل و انتقال املاک قطعی و مالیات سرقفلی تقسیم می‌شود. مالیات املاک قطعی شامل افرادی می‌شوند که نقل و انتقالی انجام می‌دهند، این افراد باید 5 درصد از ارزش معامله را به عنوان مالیات پرداخت کنند. به طور مثال اگر ارزش معامله یک ملک 10 میلیون تومان باشد، مالیات آن 500 هزار تومان خواهد بود.

مالیات انتقال حق واگذاری ملک به واگذاری سرقفلی اشاره دارد. سر قفلی به حق کسب‌وکار و تجارت یک ملک گفته شده و امکان انتقال آن از فروشنده به خریدار وجود دارد. مالیات در نظر گرفته شده برای این انتقال، 2 درصد مبلغ معامله است. برای این مالیات باید حداکثر 30 روز پس از انجام معامله و نوشتن قرارداد، نسبت به پرداخت آن اقدام کنید، در غیر این صورت به ازای هر ماه دیرکرد، باید 2.5 درصد جریمه پرداخت کنید.

 • مالیات درآمد اجاره املاک و مستغلات

اگر ملک خود را به دیگران اجاره دهید، باید برای آن مالیات پرداخت کنید. در واقع قانون مالیات درآمد املاک و مستقلات مربوط به شخص حقیقی یا حقوقی است که درآمد مشخصی از اجاره ماهانه ملک یا املاک خود دارند. مالک هر سال باید این مالیات را پرداخت کند. البته این قانون برای املاک بالای 150 متر در تهران و بالای 200 متر در شهرستان است، در نتیجه املاک کوچک‌تر نیازی به پرداخت این نوع مالیات ندارند.

فراموش نکنید که توجه به تاریخ پرداخت مالیات و ارائه اطلاعات درست اهمیت زیادی دارد. اگر شما به عنوان مالک، مالیات اجاره خود را در زمان تعیین شده پرداخت نکنید، جریمه‌ای معادل 10 درصد مبلغ مالیات به مبلغ اولیه اضافه خواهد شد. اگر اطلاعات اشتباه به اداره مالیات تحویل دهید، کارشناسان می‌توانند تا 100 درصد مبلغ مالیات شما را جریمه کنند.

 • مالیات املاک لوکس

املاکی که ارزش آن‌ها بیش از 15 میلیارد تومان است، باید مالیات پرداخت کنند. برای محاسبه مالیات باید مشخص کنید ملک شما چه فاصله‌ای از 15 میلیارد دارد، پس از آن باید 0.2 درصد آن را به عنوان مالیات پرداخت کنید. اجازه دهید با ذکر یک مثال توضیحات را تکمیل کنیم. تصور کنید شما یک ملک با ارزش 30 میلیارد دارید، این ملک 15 میلیارد گران‌تر از قیمت کف ( 15 میلیارد) است. 16 میلیارد را در 2 ضرب کرده و پس از آن بر 1000 تقسیم کنید؛ در نتیجه آن مشخص می‌شود که باید 32 میلیون مالیات پرداخت کنید.

چرا از مشاوره مالیاتی ملکی کمک بگیریم؟
چرا از مشاوره مالیاتی ملکی کمک بگیریم؟

چرا از مشاوره مالیاتی ملکی کمک بگیریم؟

همانطور که مطالعه کردید، مالیات‌های ملکی متفاوتی وجود دارد که بسته به شرایط ملک، محاسبه می‌شود. ممکن است شما پس از دیدن این مالیات فکر کنید که آن مبلغ عادلانه نیست و تصمیم می‌گیرید به آن اعتراض کنید، در این شرایط مشاوره مالیاتی ملکی کمک زیادی به شما خواهد کرد. مشاور مالیاتی ملک با تمام قوانین مرتبط با مالیات ملک آشنا بوده و می‌تواند مراحل اداری را به درستی پیش ببرد. علاوه بر این موضوعات، مشاور می‌تواند به شما کمک کند مالیات خود را قسطی کرده و خواسته‌های خود را به مسئول مالیات بگویید.

پرونده‌های مالیاتی پر از نکات حقوقی بوده که بدون مشاور و وکیلی که بر این قوانین تسلط دارد، نمی‌توان کارها را پیش برد. در صورتی که بخواهید شخصا به پرونده‌های مالیاتی رسیدگی کنید، باید زمان زیادی را صرف یادگیری قوانین آن کرده و به جنبه‌های مختلفی بپردازید اما یک مشاور در این زمینه تحصیل کرده و سطح دانش بالایی دارد، در نتیجه سپردن کار به ایشان استرس و دغدغه شما را کاهش داده و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود.

مزایای کمک گرفتن از مشاوره مالیاتی ملکی

مشاور مالیات ملکی می‌تواند در زمینه‌های مختلفی به شما کمک کرده که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • کاهش هزینه‌های مالیاتی: یکی از عمده دلایلی که افراد را به سمت مشاوره مالیاتی ملکی سوق می‌دهد، کاهش مالیاتی بوده که برای آن‌ها تعیین شده است. یک مشاور مالیاتی می‌تواند با در نظر گرفتن قوانین مرتبط با مالیات ملک و پیاده سازی استراتژی‌های مختلف، هزینه‌های مالیاتی را کاهش دهد.
 • اطلاع از جدیدترین قوانین مالیات ملکی: قوانین مرتبط با مالیات تغییرات مختلفی داشته و ممکن است در بازه‌های زمانی کوتاه، بندهای کوچکی از آن عوض شوند. در این شرایط همراه داشتن یک مشاور مالیاتی به شما کمک می‌کند تا از قوانین جدید آگاهی پیدا کرده و تمام امور خود را در این چارچوب پیش ببرید. مشاور مالیاتی مانع از بروز تخلفات مالیاتی شده و از مشکلات آینده جلویگری می‌کند.
 • استفاده از معافیت مالیاتی: در دنیای مالیات شرایطی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توان معافیت مالیاتی گرفت. مشاور مالیاتی به خوبی با این قوانین آشنایی داشته و در صورتی که امکان آن وجود داشته باشد، می‌تواند باعث معافیت مالیاتی یا کاهش هزینه‌های پرداختی به اداره مالیات شود.
 • صرفه جویی در زمان: اگر زمان زیادی برای رسیدگی به پرونده مالیاتی خود نداشته و به تاریخ پرداخت نزدیک می‌شوید، بهترین کار استفاده از دانش یک مشاور مالیاتی ملک است. این فرد اطلاعات مرتبط با مالیات شما را مطالعه کرده و نظر خود را در این مورد بیان می‌کند. در صورتی که جای اعتراض در مالیات وجود داشته باشد، می‌تواند به شما کمک کند این اعتراض را ثبت و پیگیری کنید.

آیا مالیات ملک مشمول معافیت می‌شود؟

در برخی شرایط نیازی به پرداخت مالیات ملک نخواهد بود که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • اگر ملکی مسکونی بر اساس قوانین وزارت راه و شهرسازی ساخته شده باشد و بیش از 3 واحد تجاری آن به افراد دیگری اجاره داده شود، نیازی به پرداخت مالیات ندارد.
 • در تهران املاک مسکونی کمتر از 150 متر و در شهرستا‌ن‌ها، املاک مسکونی کمتر از 200 متر نیازی نیست مالیات پرداخت کنند.
 • چنانچه درآمد یک شخص تنها اجاره‌ای باشد که از ملک خود دریافت می‌کند، معاف از مالیات ملک است. البته این معافیت به مبلغی بستگی دارد که مالیات به صورت سالانه اعلام می‌کند. اگر اجاره دریافتی توسط مالک بالاتر از قیمت تعیین شده مالیات باشد، باید مالیات اضافه اجاره پرداخت شود.
 • تصور کنید یک خانه مسکونی به نام شماست و تصمیم می‌گیرید به خانه بزرگ‌تری بروید. خانه فعلی خود را اجاره داده و یک واحد مسکونی در جای دیگری اجاره می‌کنید. در این شرایط مالیات با روش متفاوتی محاسبه می‌شود. مبلغی که مالیات به آن تعلق می‌گیرد، اختلاف بین اجاره‌ای است که شما از مستاجر خود دریافت می‌کنید و اجاره‌ای که خود به صاحب ملک پرداخت می‌کنید.
 • اگر فرزند مالک در خانه والدین خود ساکن شود، نیازی به پرداخت مالیات نخواهد داشت. البته این حالت در شرایطی است که اجاره‌ای از آن شخص دریافت نشود. اگر سندی مبنی بر قرارداد رسمی اجاره وجود داشته باشد، قوانین مالیاتی اجاره در این مورد اعمال خواهند شد.

مشاوره مالیاتی ملکی کی بلده

مشاوره مالیاتی ملکی یکی از خدمات ارائه شده مجموعه کی بلده است. شما می‌توانید برای بررسی پرونده‌های مالیاتی خود با مشاوران ما در ارتباط بوده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. کمک گرفتن از مشاور مانع از تخلفات مالیاتی شده و تا حد امکان هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد.

اگر نیازمند به دریافت مشاوره مالیاتی، مشاوره حقوقی، مشاوره سرمایه گذاری هستید یا نیاز به دریافت مشاوره و یا اجرای خدمات کسب و کار هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کی بلده تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. از مرحله مشاوره تا اجراکی بلده” همراه شما می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات