جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مشاوره مهریه

مهریه سنتی قدیمی است که در مسلمانان هویت ویژه‌ای دارد. شاید اگر پنجاه سال پیش اسم آن بر زبان می‌آمد بلافاصله عبارت «کی داده و کی گرفته» هم شنیده می‌شد. اما حالا باگذشت زمان، موضوع مهریه از حساسیت خاص‌تری برخوردار شده است.

کی‌بلده همراه شماست تا با توضیحات به زبان ساده شما را آگاه و در صورت نیاز هرگونه مشاوره یا وکالت مهریه را برایتان فراهم کرده که حتی تا مرحله اجرایی نیز، کنار شما باشد. مشاوره کی‌بلده به حالت‌های متنوعی از جمله تلفنی، آنلاین و حضوری قابل انجام است.

ما در “کی بلده” ارائه دهنده خدمات مشاوره در زمینه ی مهریه توسط بهترین وکلای دادگستری هستیم. از مرحله اول تا آخر، وکلا و مشاورین ما با شما همراه خواهند بود.

مهریه چیست؟

مهر یا صداق که به فارسی کابین هم گفته می‌شود مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می‌شود و مرد ملزم به دادن آن به زن می‌باشد. همان‌طور که گفته شد نهاد مهریه در حقوق ایران مبتنی بر سنت و مذهب است و نظیر آن را در حقوق غربی نمی‌توان یافت.

البته تعیین مهریه‌های سنگین که به‌تازگی معمول شده عیوبی دارد و به‌ویژه می‌توان آن را سدی در راه تشکیل خانواده محسوب کرد؛ اما مهریه که از جانب مرد به زن داده می‌شود می‌تواند کمبود سهم‌الارث زن را تا حدی جبران کند. به‌علاوه مهریه در عرف نشانه ارج و احترامی است که مرد برای زن قائل است و مظهر تعهد شوهر برای تأمین زندگی زن است. البته گفتنی است در ازدواج دائم تعیین مهریه شرط صحت عقد نیست و ممکن است نکاح بدون تعیین مهریه واقع شود که در این صورت زن پس از نزدیکی مستحق مهرالمثل خواهد بود.

انواع مهریه

در فقه و قانون مدنی مهریه بر سه گونه است مهرالمسمی، مهرالمثل و مهرالمتعه که هر یک دارای شرایط و احکامی می‌باشد که به توضیح هر یک پرداخته ایم:

گاهی این سؤال مطرح می‌شود که وکیل خانواده کیست و به چه کسانی اطلاق می‌شود؟ برای پاسخ‌دادن به این سؤال، ابتدا باید بگوییم که وکیل خانواده و وکیل خانوادگی ممکن است با هم تفاوت‌هایی داشته باشند؛ اما عموماً در کشور ما به یک معنا نیز به کار می‌روند. برای توضیح بیشتر در مورد اینکه معنای وکیل خانواده و وکیل خانوادگی کیست، می‌توان گفت:

وکیل خانواده به وکیلی گفته می‌شود که متخصص در دعاوی خانوادگی است. دعاوی خانوادگی به‌نوعی از دعاوی حقوقی اشاره دارد که بین اعضای یک خانواده به وجود می‌آید. این نوع از دعاوی بر عمده مسائلی مانند طلاق، نفقه، حضانت کودکان، تقسیم اموال خانوادگی و حقوق والدین بر اطفال تمرکز دارد.
دعاوی خانوادگی می‌تواند به‌صورت دوطرفه باشد، به این معنی که هر دو طرف به دادگاه مراجعه کنند و درخواست‌های خود را مطرح کنند، یا یک‌طرفه باشد.

طلاق توافقی پرتکرارترین و مهم‌ترین دعوای خانوادگی است. در این طلاق زوجین بر سر تمام مسائل مالی و غیرمالی ناشی از طلاق توافق می‌کنند. مانند مهریه، حضانت فرزندان، نفقه آن‌ها، نحوه ملاقات طفل و زمان و مکان آن، جهیزیه، اجرت‌المثل ایام زوجیت و … توافقات در طلاق توافقی بسیار مهم هستند. زیرا قاضی دادگاه دقیقاً طبق همان توافقات زوجین عمل می‌کند. به همین دلیل لازم است تا حتماً با یک وکیل خانواده مشورت شود.

غیر از طلاق توافقی، طلاق از طرف زن و یا از طرف مرد به‌تنهایی نیز وجود دارد. این مورد هم یکی از دعاوی مهم خانوادگی می‌باشد. در طلاق از طرف زن، بانوان معمولاً راه سخت و پیچیده‌ای در پیش دارند. به همین دلیل ضروری است که در این راه از کمک یک وکیل خانواده بهره ببرند. زیرا باید بتوانند با دلایل متقن و محکم دلایل طلاق خود از مرد را در دادگاه بیان و اثبات کنند. در طلاق از طرف مرد نیز، حضور این وکیل مهم است. درست است که مرد راه سخت و پیچیده‌ای ندارد، اما باز هم برای حق و حقوقی که مرد دارد و یا باید به زن بپردازد، نیاز به مشورت یک وکیل دارد.

وکیل حضانت فرزند یک وکیل حقوقی است که در موارد مرتبط با حضانت فرزند و مسائل حقوقی مرتبط با کودکان و خانواده تخصص دارد. وکیل حضانت فرزند به والدین کمک می‌کند تا مسائلی مانند تقسیم حضانت بین والدین، تعیین حقوق پدری و مادری، تعیین میزان پشتیبانی کودکان و مسائل مشابه را حل کنند.

کی بلده در تمام زمینه های مشاوره حقوقی خانواده؛ مشاوره در زمینه ی طلاق و مشاوره در زمینه ی مهریه با وکلای مجرب متخصص شما را از اول مسیر تا آخر همراهی و راهنمایی میکنند.

مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه و تفاوت‌شان

عندالاستطاعه قیدی است که در عقدنامه درج می‌شود و تا زمانی که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد زن نمی‌تواند مهریه خود را وصول نماید. در زمانی که مهریه عندالمطالبه تعیین شود مرد محکوم به پرداخت مهریه شده و باتوجه‌به شرایط باید آن را پرداخت کند ولیکن در زمانی که مهریه عندالاستطاعه تعیین می‌شود ابتدا باید ثابت شود که زوج توانایی پرداخت دارد.

تعیین مقدار مهریه

در حقوق مدنی برای مهریه از نظر مقدار حداقل و حداکثری معین نشده است و زوجین می‌توانند آن را با توافق یکدیگر تعیین کنند. در ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی در این زمینه آمد: (تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است.) شکی نیست که قراردادن مهریه‌های سنگین در ازدواج که متأسفانه امروز معمول شده اگر از نظر اسلام ممنوع نباشد؛ اما ناپسند است. گرانی روزافزون مهریه یکی از مشکلات ازدواج در عصر فعلی است که باید چاره‌ای برای آن اندیشید. آموزش‌وپرورش صحیح دختران و خانواده‌ها و معتقد ساختن آنان به اینکه ازدواج یک معامله اقتصادی نیست و حیثیت و آبرو و خوشبختی دختر و گرمی خانه و خانواده به زیادی مهریه بستگی ندارد و در واقع فرهنگ‌سازی بیش از اصلاح قانون می‌تواند در تعدیل مهریه مؤثر باشد.

با وجود این قانون جدید حمایت خانواده میزان مهریه را به‌گونه‌ای محدود کرده است، برابر ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده سال ۱۳۹۱(هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا ۱۱۰ سکه تمام بهارآزادی یا معادل آن باشد وصول آن مشمول مقررات ماده ۲ قانون اجرای محکومیت‌های مالی است چنانچه مهریه بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد فقط توانایی زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.) البته باید گفت قانون جدید در حقیقت میزان مهریه را محدود نکرده و فقط ضمانت اجرای مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه را کاهش داده است. ضمانت اجرای کیفری مهریه مذکور آن است که اگر مرد از پرداخت آن امتناع کند و دادخواست اعسار هم ندهد یا ادعای اعسار او رد شود برابر ماده ۲ قانون محکومیت‌های مالی به تقاضای زن تا زمان تعدیه مهریه حبس می‌شود. اما نسبت به مازاد بر ۱۱۰ سکه ظاهراً ضمانت اجرای کیفری وجود ندارد، و زوجه می‌تواند فقط از طریق مدنی و با مراجعه به دادگاه و اثبات توانایی زوج حق خود را استیفا کند.

شرایط صحت مهریه

هرگاه مهریه فاقد یکی از شرایط صحت باشد باطل ولی عقد صحیح است. مثلاً اگر مالی که به‌عنوان مهریه تعیین شده مجهول یا نامعین باشد یا پس از عقد معلوم شود در حین عقد وجد نداشته یا مهر مال غیر بوده و مالکش آن را تنفیذ نکند در این‌گونه موارد مهریه باطل است. اما ازآنجاکه مهر یک امر فرعی و تبعی است و از ارکان نکاح به شمار نمی‌آید بطلان مهریه به صحت نکاح لطمه نمی‌زند. یادتان باشد درصورتی‌که مهرالمسمی مجهول باشد یا مالیت نداشته باشد یا مالک ملک غیر باشد در صورت سوم مستحق مثل یا قیمت آن خواهد بود.

کی‌بلده و وکالت مهریه

همان‌طور که قطعاً متوجه شدید مهریه شرایطی پیچیده داشته که برای رسیدگی به این امور حتماً نیاز به مشاور و وکیل مهریه دارید.

کی بلده این امکان را فراهم کرده تا شما بتوانید از ابتدا با استفاده از مشاوره، به مهریه خود رسیدگی و سپس در صورت نیاز به وکیل مهریه ارجاع داده شده تا در مرحله اجرا به بهترین شکل به موفقیت برسید.

کی بلده” از مرحله مشاوره تا اجرا به شما همراهی می‌کند تا به خواسته هایتان برسید. هدف ما این است که در هر مرحله از فرآیند، از شما حمایت کرده و راهنمایی کنیم تا پروسه ی مهریه به بهترین شکل ممکن مطابق با اهدافتان پیش برود.

پرسش و پاسخ

در صورت داشتن سوال، سوال خود را در اینجا مطرح کنید. تا در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات

فرم درخواست مشاوره و خدمات