جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مشاوره طلاق

طلاق یک موضوع گسترده بوده که سؤالات و نکات بسیاری را در ذهن‌ها به سمت خود کشانده و باعث ایجاد چالش‌های مختلفی شده است. ما اینجا در کی‌بلده همراه شما هستیم تا در وهله اول نکات مربوط به طلاق را به زبان ساده بیان، و در ادامه با ارائه تمامی خدمات مشاوره‌ای و وکالتی از ابتدا تا انجام کامل پروسه در مرحله اجرا، شما را به خواست خودتان برسانیم.

روزر تایم مشاوره از طریق پر کردن فرم درخواست مشاوره در کی‌بلده به شما این امکان را میدهد تا شیوه مشاوره و شخص مشاور موردنظر خود را انتخاب نمائید.

ما در “کی بلده” ارائه دهنده خدمات مشاوره در زمینه  دعاوی خانواده توسط بهترین وکلای دادگستری هستیم. از مرحله اول تا آخر، وکلا و مشاورین ما با شما همراه خواهند بود.

معنای طلاق

طلاق کلمه‌ای عربی و به معنای رهایی، آزادکردن و … می‌باشد و در واقع برهم‌زدن پیمان زناشویی است. بر طبق قانون، طلاق احوال شخصی است به این معنی که پیروان ادیانی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده‌اند می‌توانند بر طبق دین خود طلاق بگیرند و از هم جدا بشوند؛ اما طلاق بر طبق مذهب شیعه از اختیارات مرد است. در ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مقرر داشته که: «مرد می‌تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد.» اما زن در شرایطی خاص و با اثبات عسروحرج یا شرایط ضمن عقد می‌تواند از طریق دادگاه و حتی با عدم رضایت مرد، طلاق بگیرد در واقع در این جا با تحقق شرایط، دادگاه مرد (زوج) را به طلاق اجبار می‌کند.

انواع طلاق

انواع طلاق بر اساس امکان رجوع، به دودسته و همچنین طلاق بر اساس درخواست‌کننده آن به سه دسته تقسیم می‌شود. هرکدام از این دسته‌بندی‌های ذکر شده شرایط مختص به خود را دارد که در متن پایین به طور کامل به توضیح آن پرداختیم؛

طلاق بر اساس درخواست‌کننده طلاق

این نوع طلاق همان‌طور که گفته شد شامل سه دسته تحت عنوان طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی می‌باشد.

طلاق به‌عنوان یکی از حقوق مرد شناخته می‌شود، اما امروزه باگذشت زمان قوانین و مقررات تغییر پیدا کرده‌اند. درصورتی‌که مرد قصد جدایی از همسرش را داشته باشد، باید مراحلی را طی کند. اولین کاری که مرد برای درخواست طلاق از همسرش باید انجام دهد، ارائه گواهی عدم امکان سازش است و دومین مرحله اثبات عدم امکان ادامه زندگی مشترک برای او در دادگاه است.

مانند دیگر “انواع طلاق”، برای طلاق با درخواست مرد نیز قوانین و مقررات متعددی وجود دارد، از جمله اینکه اگر طلاق از طرف مرد باشد، مدت زمانی به‌عنوان فرصت پشیمانی او در نظر گرفته می‌شود. یعنی یک فرصت پشیمانی به او داده می‌شود که اگر قصد بازگشت به زندگی مشترک را داشت، نظر خود را تغییر دهد. دیگر قانونی که در این باره وجود دارد این است که تا پایان مدت عده، حق رجوع وجود دارد. یعنی بدون این که نیاز به عقد مجدد باشد، زوجین می‌توانند دوباره به زندگی مشترک خود بازگردند. عده طلاق و عده فسخ نکاح، حدود سه ظهر در نظر گرفته می‌شود که بر اساس قوانین شرعی و حقوقی مشخص شده است.

زن هم همانند مرد می‌تواند درخواست طلاق کند. درصورتی‌که زن درخواست طلاق کند و حق طلاق داشته باشد، جدایی با داشتن حق طلاق مطرح می‌شود که یکی از انواع طلاق از طرف زن است. حق طلاق یعنی، مرد به همسر خود وکالت داده باشد که می‌تواند از او طلاق بگیرد. البته حق طلاق به این معنا نیست که تحت هر شرایط و دلیلی، زن می‌تواند طلاق بگیرد.

دیگر نوع طلاق از طرف زن، طلاق با داشتن عسروحرج است. بر اساس قوانین و ضوابط کشور و آنچه در شرع آمده است، زن تحت شرایطی می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق را مطالبه کند. این شرایط زمانی قابل‌قبول است که مرد نفقه زن را نپردازد یا اینکه بیشتر پس از ۴ سال غایب باشد و دچار موارد عسروحرج شود یا اینکه وضعیتی به وجود آمده باشد که امکان ادامه زندگی مناسب وجود نداشته باشد و تحمل آن بسیار دشوار باشد.

علاوه بر اینکه طلاق ممکن است از طرف زن یا از طرف مرد باشد. طلاق ممکن است به درخواست هر دو طرف باشد. طلاق توافقی یکی انواع طلاق بر اساس درخواست‌کننده است. گاهی اوقات طرفین به این توافق می‌رسند که باید به زندگی مشترک خود پایان دهند که در مورد آن نیز حتماً باید تشریفاتی طی شود. درصورتی‌که قصد طلاق دارید و به دنبال همراهی عاقل، آگاه به قوانین حقوقی و باتجربه هستید می‌توانید از مشاوره وکیل طلاق توافقی گروه وکلای فراز بهره ببرید.

این گروه با بیش از ده‌ها سال تجربه و هزاران پرونده طلاق موفق، می‌تواند شما را در روند دادگاه همراهی کرده و طعم یک زندگی آرام را به شما بچشاند.

 شما همین‌الان می‌توانید از طریق وب‌سایت کی‌بلده و گزینه درخواست مشاوره طلاق، فرم مربوطه را تکمیل کرده تا در اولین فرصت جهت مشاوره با تیم وکلای کی بلده ارتباط حاصل فرماییم.

انواع طلاق بر اساس امکان رجوع

اما برای طلاق بر اساس امکان رجوع باید به طلاق بائن و طلاق رجعی اشاره کنیم. البته طلاق رجعی خود به چند نوع تقسیم می‌شود.

طلاق رجعی یکی از انواع طلاق محسوب می‌شود که در آن، مرد تا پایان مدت عده طلاق می‌تواند به زندگی مشترک خود برگردد، بدون اینکه نیازی به عقد مجدد باشد. همان‌طور که می‌دانید، رجع در لغت به معنای بازگشت است و طلاق رجعی به طلاقی گفته می‌شود که مرد می‌تواند به اراده خود به نزد همسرش برگردد و البته در این نوع طلاق زن نمی‌تواند جلوی رجوع مرد را بگیرد. طلاق رجعی در مقابل طلاق بائن قرار دارد.

احتمالاً این سؤال در مورد انواع طلاق و طلاق رجعی برای شما پیش می‌آید که چرا این طلاق در قوانین و مقررات حقوقی و شرعی پیش‌بینی شده است؟ برای پاسخ به این سؤال می‌توان گفت، در قوانین و مقررات برای مرد حقی در نظر گرفته شده است که به‌عنوان رجوع از طلاق مطرح می‌شود. پس از این که طلاق صورت گرفت، زن موظف است عده طلاق را رعایت کند. یعنی نمی‌تواند بلافاصله پس از اینکه از همسرش طلاق گرفت با مرد دیگری ازدواج کند. البته طلاق خانم‌های دوشیزه یا طلاق خانم‌های یائسه در این دسته‌بندی قرار نمی‌گیرند و جزو انواع طلاق بائن است.

همان‌طور که گفته شد، یکی دیگر از انواع طلاق بر اساس امکان رجوع، طلاق بائن است. طلاق بائن دقیقاً در نقطه مقابل طلاق رجعی قرار دارد. یعنی در این نوع طلاق دیگر مرد حق رجوع به زن را نداشته و نمی‌تواند بدون عقد مجدد به نزد او و زندگی مشترک بازگردد. این نوع طلاق تحت شروط زیر امکان‌پذیر است:

درصورتی‌که طلاق قبل از نزدیکی اتفاق افتد.

درصورتی‌که طلاق زمانی واقع شود که زن یائسه شده است.

طلاق خلع و مبارات تا زمانی که زن رجوع به‌عوض نکرده باشد.

طلاق بائن تحت شرایط دیگری نیز امکان‌پذیر است و آن زمانی است که سومین طلاق پس از سه ازدواج متوالی واقع شود.

در طلاق بائن، زن در طول مدت عده نمی‌تواند نفقه دریافت کند. همچنین درصورتی‌که در مدت عده، مرد یا زن از دنیا برود، فرد مقابل از ارث او محروم می‌شود. درحالی‌که در طلاق رجعی این قوانین و مقررات وجود ندارند.

مشاوره طلاق کی بلده

ما در این توضیحات سعی کردیم مباحث اصلی طلاق را به‌صورت کلی و به زبان ساده توضیح دهیم. دقت به این موضوع است که رسیدگی به طلاق باتوجه‌به قوانین و مقررات پیچیده، وجود نکات تخصصی و زمان بر بودن پروسه، نیاز ضروری به مشاور و وکیل طلاق دارد تا بتواند تمام شرایط طلاق را بررسی کرده تا بهترین مسیر را انتخاب کند.

 کی‌بلده با در اختیار داشتن مشاورین و وکلای طلاق باسابقه بسیار درخشان، در این زمینه آمادگی کامل را دارد تا هرگونه پرونده طلاق را بررسی نموده و تا انجام مرحله اجرا به‌صورت کامل همراه شما باشد.

پرسش و پاسخ

در صورت داشتن سوال، سوال خود را در اینجا مطرح کنید. تا در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات

فرم درخواست مشاوره و خدمات