جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

صفر تا صد مالیات به زبان ساده

مالیات چیست؟ شاید تعریف مالیات در سالیان گذشته خیلی مختصر بوده، اما امروزه به یک مفهوم مهم با زیرشاخه‌های گسترده، تبدیل شده است. مالیات به زبان ساده یعنی پرداختی مردم یا مشاغل به دولت در ازای دریافت خدمات دولتی بوده که البته اجباری می‌باشد. برای توضیحات کامل‌تر تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

چرا مالیات پرداخت می‌کنیم؟

مالیات‌ها از هزاران سال پیش یک از اصلی‌ترین بخش‌های یک حکومت به شمار می‌رفتند. دولت‌ها اصولاً محصولاتی نمی‌فروشند و سودی هم ندارند، بنابراین تنها راه تأمین مالی خدمات، این است که بخواهند ما از پولی که به دست میاوریم، چیزهایی که می‌خریم دارایی‌هایمان، مالیات بپردازیم.

خدماتی که دولت‌ها از مالیات به دست می‌آورند صرف خدمات گوناگونی از جمله جمله خدمات راه و شهرسازی، خدمات اطظراری، آموزش و … می‌شود.

انواع مالیات

انواع مالیات شامل موارد متعددی می‌شود؛ اما به‌صورت کلی به دودسته مالیات مستقیم و مالیات غیرمستقیم تقسیم‌بندی می‌شود.

مالیات مستقیم

مالیات مستقیم، مالیاتی است که از شرکت‌ها و همچنین افراد اخذ می‌شود و نمی‌توان آن را به مالیات‌دهندگان دیگری منتقل کرد. مالیات‌دهنده مسئول پرداخت مالیات است که مستقیماً توسط دولت وصول می‌شود.

مالیات مستقیم ماهیتی تصاعدی دارد. این بدان معنی است که بار مالیاتی با درآمد افزایش می‌یابد. به‌عبارت‌دیگر، فردی که درآمد بالایی دارد، سهم نامتناسبی از بار مالیاتی را پرداخت می‌کند، درحالی‌که فردی که درآمد کمتری دارد، با بار مالیاتی نسبتاً کمی روبرو می‌شود. انواع مالیات مستقیم شامل موارد زیر است:

  1. مالیات‌بردرآمد افراد

مالیات‌بردرآمد فردی که به‌عنوان مالیات‌بردرآمد شخصی نیز شناخته می‌شود، مالیاتی است که بر حقوق، دستمزد، سرمایه‌گذاری یا سایر اشکال درآمدی که یک شخص یا خانواده به دست می‌آورد، تحمیل می‌شود.

  1. مالیات‌بردرآمد شرکت‌ها

مشاغل ثبت شده مشمول مالیات بر سود خود (منهای کسورات مجاز) می‌شوند که به‌عنوان مالیات‌بردرآمد شرکتی شناخته می‌شود.

  1. مالیات بر عایدی سرمایه

مالیات عایدی بر سرمایه مالیاتی است که بر سود حاصل از فروش یک دارایی مانند دارایی و سهام اخذ می‌شود

نرخ‌های مالیات بر عایدی سرمایه متفاوت است و این واریانس به دو عامل بستگی دارد: سطح درآمد فرد و مدت‌زمان نگهداری دارایی. مورد دوم به این اشاره دارد که آیا سود سرمایه کوتاه‌مدت (کمتر از یک سال نگهداری می‌شود) یا سود یا سود سرمایه بلندمدت (یک سال یا بیشتر) است.

  1. مالیات بر ملک

مالیات بر مستغلات مالیاتی است که بر ارزش خالص دارایی مشمول مالیات افراد (پس از هر گونه استثنا یا اعتبار) در زمان فوت آنها اخذ می‌شود. قبل از اینکه دارایی بین ورثه تقسیم شود، ملک مالیات را می‌پردازد.

مالیات

مالیات غیرمستقیم

مالیات غیرمستقیم برخلاف مالیات مستقیم، مالیاتی است که می‌تواند به شخص یا شخص دیگری منتقل شود. مالیات غیرمستقیم از کالاها و خدمات اخذ می‌شود. تأمین‌کننده یا تولیدکننده مالیات را به مصرف‌کننده می‌پردازد که در نهایت این مالیات را پرداخت می‌کند. تأمین‌کننده یا تولیدکننده مالیات را دریافت می‌کند و سپس آن را به دولت واریز می‌کند.

مالیات غیرمستقیم قهقرایی است. این بدان معناست که مالیات بدون توجه به سطح درآمد افراد به طور یکسان اعمال می‌شود. در نتیجه، مصرف‌کنندگان با درآمد بالاتر سهم نسبتاً کمی از مالیات را پرداخت می‌کنند، درحالی‌که مصرف‌کنندگان کم‌درآمد سهم نامتناسبی را بر عهده خواهند داشت. انواع مالیات غیرمستقیم شامل موارد زیر می‌شود.

  1. مالیات بر فروش

مالیات بر فروش، مالیات بر مصرفی است که از فروش کالاها و خدمات اخذ می‌شود. هنگامی که مالیات به قیمت فروش یک کالا یا خدمات اضافه می‌شود، سپس توسط خرده‌فروش به مصرف‌کننده نهایی شارژ می‌شود. سپس خرده‌فروش مالیات جمع‌آوری‌شده را به دولت واریز می‌کند. حوزه‌های مالیاتی تنها زمانی درآمد مالیاتی دریافت می‌کنند که فروش به مصرف‌کننده نهایی انجام شود.

  1. مالیات بر ارزش‌افزوده

مالیات بر ارزش‌افزوده که به آن مالیات بر ارزش‌افزوده نیز گفته می‌شود، مالیاتی است بر ارزش‌افزوده در هر مرحله از زنجیره تأمین در تولید کالاها و خدمات مربوط می‌باشد.

  1. مالیات‌بردرآمد ناخالص

مالیات‌بردرآمد ناخالص که مالیات بر فروش است، بر مشاغل اعمال می‌شود و برای معاملات بین تجارت اعمال می‌شود. این مالیاتی است که مشاغل ملزم به پرداخت درآمد ناخالص خود (یعنی فروش ناخالص، بدون کسر) هستند. درحالی‌که مالیات‌بردرآمد ناخالص بر کسب‌وکار تحمیل می‌شود، هزینه مالیات‌بردرآمد ناخالص اغلب به مصرف‌کننده منتقل می‌شود.

 

جمع‌بندی

امروزه به همان اندازه که مالیات پیچیده شده، پرداخت آن هم مشکلات زیادی را دارا است. در حال حاضر کی‌بلده شرایطی فراهم کرده تا شما بتوانید برای پرداخت مالیات خود درخواست مشاوره مالیاتی بکنید و از تماس تلفنی تا آخرین و مهم‌ترین بخش یعنی بخش اجرایی کی‌بلده را در کنار خود داشته باشید تا بدون نگرانی تا ضرر بیهوده در مالیات جلوگیری کنید.

اگر نیازمند به دریافت مشاوره مالیاتی، مشاوره حقوقی، مشاوره سرمایه گذاری هستید یا نیاز به دریافت مشاوره و یا اجرای خدمات کسب و کار هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کی بلده تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. از مرحله مشاوره تا اجراکی بلده” همراه شما می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات