جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خدمات دریافت نفقه با بهترین وکلای متخصص

شاید تا به امروز بارها کلمه نفقه را شنیده باشید، اما از معنا و مفهوم آن اطلاع خاصی نداشته یا باتوجه‌به نیاز فعلی خود، به آگهی بیشتری در این موضوع دارید. شرکت کی‌بلده که در انواع مشاوره‌ها مخصوصاً وکالت‌های حقوقی و دعاوی خانواده فعالیت ویژه‌ای داشته، حال با اضافه‌کردن موضوع وکالت نفقه به خدمات خود شرایط رزرو مشاوره در این زمینه را برای شما فراهم کرده است. برای آشنایی بیشتر با نفقه و نکات آن تا انتها همراه ما باشید.(تلفن تماس:09101832787)

نفقه چیست؟

لازمه ادامه زندگی خانوادگی، آن است که هزینه‌های مربوط به آن تأمین بشود. هزینه و خرجی لازم برای گذراندن زندگی را نفقه می‌گویند. بر اساس مواد مندرج در قانون مدنی، نفقه به دو گروه از افراد تعلق می‌گیرد: زوجه و اقارب نسبی در خط عمودی. نفقه فرزند، نفقه اقارب محسوب شده و تابع قواعد و مقررات آن می‌باشد.

انواع نفقه

برخلاف باور بسیاری از افراد، نفقه نیز می‌تواند انواع و اقسام مختلفی داشته باشد. به‌عنوان یک خانم باید مدل‌های مختلف نفقه را بشناسید تا از حق‌وحقوق خودتان کاملاً آگاه باشید و بتوانید در صورت لزوم، حق خودتان را دریافت کنید. به‌طورکلی نفقه‌ای که مرد ملزم به پرداخت آن می‌باشد، دو نوع نفقه زوجه و نفقه اقارب است. نفقه اقارب نیز خود به سه دسته نفقه نسبی، رضایی و سببی مربوط می‌شود که هر کدام را به طور کامل در ادامه توضیح می‌دهیم.

نفقه نسبی

نفقه‌ها و یا اقارب نسبی نیز به مواردی گفته می‌شوند که افراد به‌واسطه خط خونی با فرد در ارتباط باشند. فرزندان، پدر و مادر و جد پدری و مادری از جمله این موارد هستند.

نفقه زوجه یا همسر

اولین مورد و اصلی‌ترین نوع نفقه مربوط به نفقه زوجه می‌شود. این مدل از نفقه را مرد به همسرش در ازای هزینه‌هایی که برای خوراک، پوشاک، مسکن و… صرف می‌شود، پرداخت می‌کند.

نفقه سببی

اما مورد سببی به مواردی گفته می‌شود که پس از عقد کردن زن و شوهر به یکدیگر، خویشان زن و مرد به هم محرم می‌شوند.

نفقه رضاعی

اقارب‌های رضاعی به مواردی گفته می‌شود که طفل از مادری به‌غیراز مادر خودش شیر خورده باشد و به او و محارم او، کاملاً محرم شود.

وکیل مهریه

نفقه چقدر است؟

سؤال مهم بعدی که هر کسی برایش پیش می‌آید، آن است که مقدار نفقه زن چقدر است؟ در کتاب قانون اساسی دقیقاً مشخص نشده است که مقدار نفقه یک زن در چه حدی باید باشد. بااین‌حال دو ملاک بسیار مهم در این قضیه وجود دارد و قاضی باتوجه‌به همین دو ملاک است که تعیین می‌کند به هر کدام از خانم‌ها چقدر نفقه تعلق گیرد. شان و جایگاه زن و همچنین نیازهایی که زن دارد، تعیین می‌کند که مقدار نفقه او چقدر باید باشد.

پرداخت نفقه از سوی مرد بایستی به‌صورت ماهیانه باشد. این موضوع اگر رعایت نشود، زن می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست دریافت نفقه را بدهد. در چنین شرایطی، دادگاه یک کارشناس را برای این موضوع تعیین می‌کند. کارشناس مربوطه لازم است تا حتماً باتوجه‌به شان و جایگاه اجتماعی زن، نیازهایی که دارد، وضعیت اقتصادی مرد و همچنین وضعیت زندگی این افراد، میزان نفقه زن را تعیین نماید.

پس از تعیین‌شدن میزان نفقه زن، مرد ملزم به پرداخت‌کردن مقدار نفقه تعیین شده است. درصورتی‌که چه زن و چه مرد به مقدار نفقه تعیین شده معترض باشند، لازم است حتماً تا 7 روز پس از اعلام شدن دادگاه به این رای اعتراض کنند. با وارد شدن اعتراض به میزان نفقه تعیین شده، دادگاه یک تیم سه نفره از کارشناسان نفقه را تشکیل می دهد که بررسی نهایی را بر روی میزان نفقه اعلام شده داشته باشند.

عدم پرداخت نفقه چه عواقبی دارد؟

عدم پرداخت نفقه عواقبی برای مرد در پی دارد. حکم دادگاه می‌تواند مردی که نفقه پرداخت نکرده است را محکوم کند. بر همین اساس، انواع مجازات عدم پرداخت نفقه شامل موارد زیر می‌باشد:

مجازات حقوقی برای عدم پرداخت نفقه

اگر مرد نفقه پرداخت نکند، بر طبق ماده ۱۱۱ قانون مدنی برای وی، مجازات حقوقی تعیین شده است. زن می‌تواند در این صورت از مرد شکایت کند و درخواست خود را به دادگاه ارائه دهد. با راه دادگاه، مرد موظف است که نفقه تعیین شده را به زن پرداخت کند.

در برخی مواقع امکان اجرای حکم صادره وجود ندارد که در این صورت بر اساس ماده ۱۱۱۲ قانون مدنی، باید ماده ۱۱۲۹ قانون اجرا شود. این ماده از قانون تعیین می‌کند که در صورت خودداری مجدد مرد از پرداخت نفقه، مجوز طلاق زوجه صادر شود.

عدم پرداخت نفقه در این صورت ممکن است از روی عجز و اعسار یا به‌صورت عمدی باشد. درهرصورت تفاوتی ندارد و دادگاه مرد را مجبور می‌کند که زن را طلاق دهد؛ اگر زوج از طلاق امتناع کند، به اذن حاکم، حکم طلاق صادر می‌شود.

مجازات کیفری برای عدم پرداخت نفقه

تخلف از انفاق یا همان عدم پرداخت نفقه، علاوه بر مجازات حقوقی، دارای مجازات کیفری نیز می‌باشد؛ اما این نوع مجازات منوط به تمکن مالی زوج است. برای اینکه این موضوع روشن شود نیاز است که به ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی مراجعه کرد.

اگر بخواهیم به زبان ساده این ماده را بیان کنیم، باید گفت که اگر مردی از نظر مالی، وضعیت مناسبی داشته باشد، اما نفقه پرداخت نکند، دادگاه می‌تواند وی را به سه ماه و یک روز تا پنج ماه، محکوم کند. در واقع منظور از مجازات کیفری، حبس است که توسط دادگاه تعیین می‌شود. باید این نکته را در نظر داشته باشید که این مجازات‌ها تنها در صورتی است که زن تمکین کرده باشد. دراین‌خصوص، ماده ۵ قانون حمایت از خانواده، ماده فوق را نسخ کرده و در واقع مجازات را به حبس تعزیری درجه شش تغییر داده است. بااین‌وجود این مورد نیز دارای تبصره مربوط به خود است که باید توسط دادگاه بررسی شود.

کلام پایانی

بعد از خوانش این مطالب بیش‌ازپیش با موضوع نفقه و اهمیت آن آشنا شده‌اید. حتی ممکن است از جهاتی در زندگی‌تان به این موضوع برخورده باشید که شما را نیازمند به مشاوره و وکیل نفقه کند؛ اما آگاهی ندارید باید چگونه و به کجا رجوع کنید. کی‌بلده با در اختیار داشتن مشاورین و وکلای متخصص در موضوع نفقه، این امکان را برای شما فراهم نموده تا خیلی ساده بتوانید از حق خود دفاع کنید.

برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید از قسمت درخواست مشاوره حقوقی در سایت کی‌بلده، نسبت به این موضوع اقدام کنید. تلفن تماس:09101832787

اگر نیازمند به دریافت مشاوره مالیاتی، مشاوره حقوقی، مشاوره سرمایه گذاری هستید یا نیاز به دریافت مشاوره و یا اجرای خدمات کسب و کار هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کی بلده تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. از مرحله مشاوره تا اجراکی بلده” همراه شما می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات