جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مشاوره با وکیل گمرکی

درزمانی که افراد تصمیم می‌گیرند تا تجارتی که در کشور انجام می‌دهند را از مرزها فراتر ببرند، باید کالاهای خود را از مرزها به روش ترخیص کالا از گمرک خارج نمایند. ترخیص کالا باید از طریق اداره گمرک هر دو کشور یعنی کشور صادرکننده و کشور پذیرنده انجام گیرد.

اجرای سیاست‌های کلی مربوط به واردات و صادرات را دولت به اداره گمرک واگذار نموده است. سیاست‌های مربوط به واردات و صادرات کالا از هر کشور به کشور دیگر متفاوت است که قوانین این حوزه را وکیل امور گمرکی بهتر از هر شخص دیگری می‌داند.

ما در “کی بلده” ارائه دهنده خدمات مشاوره در زمینه  دعاوی گمرکی توسط بهترین وکلای دادگستری هستیم. از مرحله اول تا آخر، وکلا و مشاورین ما با شما همراه خواهند بود.

وکیل گمرک کیست؟

وکیل گمرک به یک شخص حقوقی گفته می‌شود که با قوانین گمرکی به طور کامل آشنا بوده و تسلط کافی بر روی قوانین گمرک دارد. وکیل گمرک با بهره‌گیری از دانش حقوقی خود نقش بسزایی در رفع و کاهش مشکلات و اختلافات گمرکی دارد.

وکیل گمرک تحصیلات آکادمیک خود را در زمینه حقوق در دانشگاه مربوطه با موفقیت پشت سر گذاشته و دانش و علم خود را در زمینه گمرک فعالیت تخصصی در این زمینه افزایش داده و با پذیرش پرونده‌های بسیار در این زمینه موفق شده است که به‌عنوان یک وکیل گمرک در زمینه حل دعاوی گمرک فعالیت نماید.

انواع تخلفات گمرکی

تخلفات گمرکی را می‌توان در وهله اول به دودسته عام و خاص تقسیم نمود و در ادامه تقسیم‌بندی‌های خاصی از تخلفات گمرکی را بیان خواهیم نمود.

تخلفات عام گمرکی

تخلفاتی که به مفهوم عام عنوان می‌شوند تخلفاتی هستند که اشخاص اظهاراتی در خصوص کالا نموده‌اند که متفاوت و مغایر با کالایی وارداتی و صادراتی‌شان است و اظهاراتی خلاف مقررات گمرکی نموده‌اند این مغایرت‌ها و تفاوت‌ها در اظهارات ممکن است به ضرر دولت باشد و یا نباشد. برای پی‌بردن بهتر این مورد بهتر است دریافت راهنمایی از وکیل امور گمرکی می‌تواند گره‌گشای مشکلات شما باشد.

تخلفات خاص گمرکی

این نوع تخلفات، تخلفاتی هستند که موجب ضرر و زیان دولت می‌شود.

انواع دیگر تخلفات گمرکی شامل موارد ذیل است:

 1. تخلفاتی که در خصوص عدم اظهار و یا مخالف و مغایر با قانون امور گمرک باشد

به این صورت است که کالاهایی که اظهارنشده‌اند همراه کالاهایی که اظهارشده‌اند و ارزش حقوقی گمرکی و سود آن در بازرگانی و عوارض آن کالاها مناسب‌تر از کالاهای اظهارشده استقرار می‌دهند که به گفته وکیل امور گمرکی این عدم اظهار یکی از تخلفات گمرکی است.

 1. تخلفاتی که در بحث گمرک با مخالفت با قوانین گمرک همراه است یعنی اقدام عملی

هرگاه تجار بدون آنکه اظهارنامه مربوط به کالای خود را تسلیم کنند کالایی را که مجاز باشد بیرون ببرد خواه آن کالا در حین خروج و یا بعد از خروج یافت شود یا حتی اگر کالای مجازی را به‌عنوان کالای مجاز دیگری اعلام نمایند درحالی‌که سود آن کالا نسبت به سود کالای اعلامی بیشتر باشد با استناد به مشاوره‌های وکیل دعاوی گمرکی تخلف گمرکی محسوب می‌شود.

 1. تخلفات انتظامی ناشی از نقض مقررات و آیین‌نامه‌های گمرکی

تخلفات انتظامی به تخلفاتی گفته می‌شود که برخلاف تخلفات خاص گمرکی موجب ضرر و زیان به دولت نشود.

کی بلده در تمام زمینه های وکالت و مشاوره حقوقی که شامل مشاوره در زمینه ی دعاوی گمرکی و… با وکلای مجرب متخصص از ابتدای مسیر تا انتهای مسیر شما را همراهی و راهنمایی میکنند.

ویژگی‌های شاخص وکیل گمرکی

حال که با قوانین گمرکی، وظایف و اختیارات گمرک آشنا شدیم می‌توانیم ویژگی‌های وکیل گمرکی توانمند را بهتر متوجه شویم.

برای آن که وکیل بتواند از حقوق موکل خود دفاع کند، نیاز است که به قوانین و مقررات پیرامون موضوع دعوا، روش‌های صحیح طرح دعوا و نحوه‌های صحیح دفاع از موکل که در اینجا تاجر یا بازرگان است، آگاه باشد. براین‌اساس برای یک وکیل خوب گمرکی لازم است که به قوانین امور گمرکی و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط به آن اشراف داشته باشد. همچنین لازم است که وکیل اطلاعات خود را به طور منظم به‌روز کند تا از قوانین جدید مطلع باشد.

رعایت یک سری اصول و قوانین برای ترخیص کالا از گمرک لازم است و اگر ترخیص‌کار تجربة کافی در این زمینه نداشته باشد، با مشکلات مختلفی مواجه خواهد شد و فرایند ترخیص کالا از گمرک به یک فرایند سخت و طاقت‌فرسا تبدیل می‌شود. وکیل خوب گمرکی کسی است که می‌تواند فرایندهای مربوط به ترخیص کالا از گمرک را بدون هیچ‌گونه مشکلی تا پایان به انجام برساند.

اگر وکیل گمرکی مجوز و پروانة کارگزاری گمرکی نداشته باشد، نمی‌تواند ترخیص کالا را انجام دهد. پروانة کارگزاری گمرکی به وکیل اختیار می‌دهد که نه‌تنها در دعاوی امور گمرکی وکالت نماید، بلکه عملکرد ترخیص کالا از گمرک را نیز برعهده بگیرد.

دریافت پروانة کارگزاری گمرکی شرایطی دارد که شامل موارد زیر است:

 1. متقاضی باید حداقل ۲۵ سال تمام سن داشته باشد.
 2. شخص نباید محکومیت مؤثر کیفری داشته باشد.
 3. شخص می‌بایست مدرک تحصیلی کاردانی در رشته‌های امور گمرکی و کارشناسی رشته‌های دیگر را دارا باشد.
 4. شخص متقاضی نباید کارمند دولت باشد.
 5. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از نظام‌وظیفه برای آقایان الزامی است.
 6. متقاضی حتماً باید در آزمون‌هایی که توسط سازمان امور گمرکی برگزار می‌شود، موفق شود.
 7. اشخاص حقوقی هم اجازه دارند پروانة کارگزاری گمرکی بگیرند.
 8. به کارشناسان و بازنشستگان امور گمرکی یک‌چهارم سهمیة پروانه کارگزاری تعلق می‌گیرد، به‌شرط آن که حداقل دو سوم خدمت آن‌ها در سازمان امور گمرکی باشد.

یک وکیل ممکن است به سبب ماهیت شغلی خود با اسرار و واقعیت‌های زیادی از موکلش روبرو شود. اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌نماید که این اسرار همواره نزد وکیل به امانت بماند و تحت هیچ شرایطی و به‌هیچ‌وجه افشا نشود.

ازآنجایی‌که ادارة گمرک یک سازمان دولتی است، قوانینی از سوی دولت بر واردات و صادرات کالا حاکم است که در صورت عدم رعایت آن، تاجر با مشکلات جدی روبرو می‌شود.

اختلافات گمرکی می‌تواند در موارد زیر اتفاق بیفتد:

تشخیص تعرفه، قاچاق کالا و ارز، جریمه‌ها، تقلب، متروکه شدن کالا در گمرک و حقوق گمرک در معاهدات بین‌المللی.

یک وکیل گمرکی توانمند باید بتواند اختلافات گمرکی را از راه درست و قانونی حل کند و از موکل خود دفاع نماید.

اختیارات و وظایف وکیل امور گمرکی

وکیل امور گمرکی فردی است که مقررات و رویه‌کاری گمرک را بشناسد و تمامی کارهایی که در این سازمان تخلف به شمار می‌آید را بداند تا بتواند به بهترین شکل ممکن موکلین و مراجعین خود را راهنمایی نماید و همچنین بتواند مشاوره حقوقی دعاوی گمرک را بهتر از هر شخص دیگری بیان نماید.

همان‌طور که بیان‌شده است گمرک یک سازمان دولتی است که قوانین خاصی در خصوص واردات و صادرات کالا دارد برای رسیدگی به امور مربوط به گمرک کمیسیون‌هایی تشکیل می‌شود که وکیل امور گمرکی باید به روند این کمیسیون‌ها آشنایی و اشراف کامل داشته باشد.

قوانین و مقرراتی که در مورد عوارض خروج و ورود کالا، واردات و صادرات کالا و همچنین ترانزیت کالا جاری و حاکم است در صورت عدم رعایت مشکلاتی را برای تجار به وجود می‌آورد. ازاین‌رو کمیسیون‌هایی برای بررسی این تخلفات تشکیل می‌شود که وکیل دعاوی گمرکی بررسی آنها را به موارد ذیل تقسیم‌بندی نموده است:

 • رسیدگی به تخلفات مربوط به گمرک
 • رسیدگی به قاچاق کالا و ارز
 • تشخیص تعرفه‌های قانونی برای کالاها
 • قوانین و مقررات مربوط به انبارداری و نگهداری کالا
 • حقوق گمرکی در معاهدات و تجارت‌های بین‌المللی
 • رسیدگی به امور بیمه و حق‌العمل‌کاری کالاهای تجاری در گمرک

وکیل امور گمرکی وظیفه تهیه و تنظیم لایحه و طرح دعاوی مربوط به گمرک را دارد.

همچنین با دریافت مشاوره حقوقی دعاوی گمرک وکیل متخصص شما در زمینه گمرک و دعاوی گمرکی می‌تواند بهترین راهنما برای وصول مطالبات شما از گمرک و قبول دعاوی در اختلافات ناشی از امور گمرکی و بازرگانی باشد. رسیدگی به امور گمرکی بر اساس آخرین و به‌روزترین قوانین در کلیه مراجع اعم از دیوان عدالت اداری و مراجع و محاکم عمومی و انقلاب و کمیسیون‌های بدوی و تجدیدنظر با سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌گیرد.

مشاوره گمرکی کی بلده

در صورت نیاز به ارتباط با وکیل گمرکی، از طریق وب‌سایت  کی‌بلده با کلیک بر روی گزینه درخواست مشاوره فرم مربوط به آن را کامل نمایید. در پی آن با انتخاب یکی از پکیج‌های تماس تلفنی که شامل تماس ۵، ۱۵ و ۲۵ دقیقه می‌باشد را انتخاب کرده تا در سریع‌ترین زمان، تیم پشتیبانی کی‌بلده شما را به مجرب‌ترین وکلای گمرکی وصل نمایند.

پرسش و پاسخ

در صورت داشتن سوال، سوال خود را در اینجا مطرح کنید. تا در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات