جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بررسی و پاسخ دهی به رایج‌ترین سوالات مالیاتی

مالیات یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت‌ها است و نقش کلیدی در توسعه و پیشرفت جوامع دارد. بااین‌حال، موضوع مالیات همواره با سؤالات و ابهاماتی برای شهروندان همراه است. در این مقاله، به رایج‌ترین سؤالات مالیاتی و پاسخ‌های آن‌ها می‌پردازیم.

ثبت اظهارنامه برای مودیان فوت شده چگونه است؟

ثبت اظهارنامه برای مودیان فوت شده، بستگی به انفرادی یا مشارکتی بودن پرونده دارد.

پرونده انفرادی

درصورتی‌که مودی قبل از سال عملکرد (سال ۹۹) فوت نموده باشد، امکان ارائه اظهارنامه نخواهد داشت و با پیغام خطا از طرف برنامه مواجه می‌شود.

درصورتی‌که مودی طی سال عملکرد (سال ۹۹) فوت نموده باشد، نماینده وراث می‌بایست از ابتدای سال تا تاریخ فوت برای مودی متوفی اظهارنامه ارسال نماید و برای بقیه سال، وراث می‌بایست ثبت‌نام الکترونیکی مشارکتی انجام داده و اظهارنامه مشارکتی اختیاری تسلیم نمایند. (بدون حضور مودی فوت شده در لیست شرکا)

درصورتی‌که مودی در سال جاری فوت نموده باشد، نماینده وراث طبق سنوات گذشته می‌بایست از ابتدای سال تا انتهای سال برای مودی متوفی اظهارنامه ارسال نماید.

پرونده مشارکتی

درصورتی‌که یکی از شرکا قبل از سال عملکرد (سال ۹۹) فوت نموده باشد، مودی متوفی نباید در لیست شرکا وجود داشته باشد و بقیه شرکای حاضر در شراکت، می‌بایست اظهارنامه مشارکت اختیاری تسلیم نمایند.

درصورتی‌که یکی از شرکا طی سال عملکرد (سال ۹۹) فوت نموده باشد، مودی متوفی می‌بایست در لیست شرکا با درصد سهم صفر و تاریخ فوت وجود داشته و بقیه شرکای حاضر در شراکت (نوع شراکت اختیاری) همراه با وراث مودی فوت شده (نوع شراکت قهری)، می‌بایست اظهارنامه مشارکت برای کل سال یک اظهارنامه تسلیم نمایند.

 درصورتی‌که یکی از شرکا در سال جاری فوت نموده باشد، طبق سنوات گذشته اظهارنامه مشارکت اختیاری تسلیم می‌شود.

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟

راه‌های پرداخت کمتر مالیات جزو رایج‌ترین سؤالات مالیاتی بوده است. برای کسرشدن مالیات راه‌های متعددی وجود دارد که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم، اما درصورتی‌که در نظر دارید پرونده مالیاتی شما به‌صورت دقیق آنالیز و پیگیری شود تا با کسری‌های بسیار بالا مواجه شوید، می‌توانید به‌راحتی از سایت کی بوده فرم درخواست مشاوره مالیاتی را پر کنید تا دراسرع‌وقت از مشاورین مجرب ما مشاوره بگیرید.

تکمیل به‌موقع فرم اظهارنامه مالیاتی

یکی از بدیهی‌ترین اقدامات در راستای پرداخت مالیات کمتر، جلوگیری از جریمه‌شدن به دلیل دیرکرد در تکمیل فرم اظهارنامه مالیاتی است. مودیان مالیاتی هر سال تا اول تیرماه فرصت دارند فرم اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کنند. اگر شما جزو مودیان مالیاتی خوش‌حساب باشید و حداقل برای 3 سال متوالی اظهارنامه مالیاتی خود را در زمان تعیین شده ارائه دهید، معادل 5 درصد از مبلغ کل مالیات این 3 سال را مشمول تخفیف و جایزه خوش حسابی می‌شوید که در حساب شما منظور می‌شود.

خوش‌حسابی مالیاتی

علاوه بر تکمیل به‌موقع فرم اظهارنامه مالیاتی، پرداخت به‌موقع مالیات که به‌صورت یکباره یا قسطی انجام می‌شود نیز می‌تواند شما را مشمول جایزه خوش‌حسابی و معافیت‌های مالیاتی جذابی کند؛ بنابراین سعی کنید مالیات خود را در زمان تعیین شده و در صورت امکان حتی زودتر پرداخت نمایید. چرا که انجام این کار برای چند سال متوالی (حداقل 3 سال) می‌تواند حدود 5 درصد تخفیف مالیاتی برای شما به ارمغان بیاورد.

محاسبه و اظهار دقیق اسناد و مدارک هزینه‌ها

به‌طورکلی میزان مالیات مودیان در هر سال مالی متناسب با درآمد و میزان سود محاسبه می‌شود. در محاسبه مالیات پیش از تعیین رقم پرداختی، هزینه‌ها و استهلاک اموال و دارایی‌های مودیان کسر می‌شود. همچنین هزینه‌هایی که مودیان در طول یک سال مالی و در جریان تبادلات مالی خود داشته‌اند، از مجموع سود آنها کم شده و مالیات روی مبلغ باقی‌مانده از سود آنها محاسبه می‌شود.

بنابراین، اگر مودیان مالیاتی مدارک و سندهای مربوط به هزینه‌های سالیانه خود را دقیق و کامل تنظیم و ارائه نمایند، این مبالغ از مالیات آنها کسر خواهد شد.

محاسبه و ثبت استهلاک دارایی‌های مستهلک شونده

دارایی‌هایی نظیر ابزار و ماشین‌آلات باگذشت زمان به دلیل استهلاک دچار کاهش ارزش شده و قیمتشان دچار افت می‌شود. صاحبان کسب‌وکارها در صورت ارائه مدارک دقیق و اسناد کامل مربوط به محاسبه ارزش این وسایل و میزان استهلاک و فرسودگی آنها، می‌توانند از تخفیفات مالیاتی برای کاهش مالیات سازمان یا شرکت خود برخوردار شوند.

ثبت و بایگانی کردن تمامی فاکتورهای هزینه

تحت هر شرایطی سعی کنید تمامی فاکتورهای کوچک و بزرگ کسب‌وکار خود را ذخیره و در محل مطمئنی بایگانی کنید. حتی هزینه‌ای که برای صرف ناهار کاری با حساب شرکت انجام داده‌اید ممکن است در طول یک سال مالی، مبلغ چشمگیری باشد. برآورد و اعلام دقیق همه این هزینه‌ها در زمان ثبت اظهارنامه مالیاتی می‌تواند موجب افزایش شفافیت و صداقت پرونده مالیاتی شما شده و مالیات شما را کاهش دهد.

بررسی و پاسخ دهی به رایج‌ترین سوالات مالیاتی

چگونه می‌توان مالیات بر ارزش‌افزوده را محاسبه کرد؟

منظور از مالیات و عوارض بر ارزش‌افزوده این است که در طی مراحل مختلف توسط تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات به ارزش کالا یا خدمت اضافه و در آخرین مرحله توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌گردد.

نحوه محاسبه مالیات ارزش‌افزوده به این شکل است که مؤدی بابت مبلغ مالیات و عوارض ارزش‌افزوده خرید در یک فصل از سازمان مالیاتی طلبکار می‌شود و بابت مبلغ مالیات و عوارض ارزش‌افزوده فروش به سازمان بدهکار می‌گردد. برای محاسبه ارزش‌افزوده که باید به سازمان پرداخت شود باید تفاوت دو مبلغ بالا را محاسبه کرد و درصورتی‌که عدد ارزش‌افزوده فروش بیشتر از عدد ارزش‌افزوده خرید شد، وجه به سازمان پرداخت گردد.

کلام پایانی

مالیات در سال‌های اخیر دستخوش تغییراتی بسیاری شده و آگاهی از جزئیات قوانین آن بدون داشتن تخصص در زمینه مالیات، ناممکن است. در عین سؤالات بسیاری در ذهن‌ها شکل‌گرفته که نیاز به پاسخ‌دهی تخصصی دارند. در این مقاله به چند تا از رایج‌ترین سؤالات مالیاتی پرداختیم تا توانسته باشیم در مسیر کسب‌وکارتان به شما کمک کرده باشیم.

اما لازم به ذکر است برای انجام مواردی مثل کسرکردن مالیات شما نیازمند یک مشاور متخصص هستید که تا مرحله اجرا بتواند از پس پرونده مالیاتی شما بر بیاید. کی بلده این امکان را به ساده‌ترین و مطمئن‌ترین شکل برای شما فراهم نموده تا از طریق پرکردن فرم مشاوره با شما تماس گرفته و در این مسیر تا انتها شما را همراهی کند.

اگر نیازمند به دریافت مشاوره مالیاتی، مشاوره حقوقی، مشاوره سرمایه گذاری هستید یا نیاز به دریافت مشاوره و یا اجرای خدمات کسب و کار هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کی بلده تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. از مرحله مشاوره تا اجراکی بلده” همراه شما می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه پرسش ها و پاسخ ها

فرم درخواست مشاوره و خدمات